Jdi na obsah Jdi na menu
 


Poruchy přijmu potravy... Existuje lék???

Každá druhá dívka mezi 12-15 lety drží dietu. Jenže právě tyto diety můžou vést k poruchám příjmu potravy. Mezi nejčastější a nejznámější patří anorexie a bulimie. Lidé si tyto dvě nemoce často pletou. Správné znění definice anorexie a bulimie dle lékařského slovníku zní: Anorexie- Drastická hladovka, Bulimie- přejídání a následné násilné vylučování( Zvracení, používání projímadla,...). Další rozdíl mezi nimi je ten, že Bulimičky si svojí nemoc uvědomují a ví dobře co dělají, jen to nemohou ovládat. Tyto nemoci se můžou i prolínat.

ANOREXIE

Anorexii poprvé popsal už ve 2. Století lékař Galén. Ve středověku některé ženy i muži záměrně hladověli, aby "umlčeli hříšné touhy těla" , a požadovali se za světce. V 16. Století se v šlechtických kruzích stává ideálem krásy útlé kašlající stvoření s pasem utaženým do obvodu 30 centimetrů. Diktát je tak přísný, že si některé dvorní dámy na francouzském dvoře nechají vyoperovat poslední žebro, aby jim nebránilo v řádném sešněrování pasu a ony nepřišly o výnosnou službu. O ženách, které umíraly z nešťastné lásky poté , co odmítaly přijímat potravu, se psaly hotové pověsti. První skutečně slavnou anorektičkou se stala císařovna Sissi. Příznaky- Tělesná váha je dobrovolně snižována a udržována pod normálem. Nemocná má panický strach z přibývání na váze a tloustnutí. Dochází k vynechávání menstruace, padání vlasů, lámání nehtů... . Trpí jí 5-6% mladých žen z toho 15% umírá na následky, 20% se částečně vyléčí a zbytek se zbaví anorexie úplně.

BULIMIE

Tato porucha přijmu potravy existuje už dávno. První historické zmínky se dochovaly z popisů hostin ve starém Římě. Tyto žranice se neobešly bez sluhů vybavených stříbrnou mísou a pavím perem. Stačilo pak jedno zašimrání v hrdle a přecpaný strávník mohl vepřovou pečeni nadívanou skřivany nahradit labutími krky. Ve středověku tuto metodu přejaly šlechtické dvory po celé Evropě. Plýtvat takhle jídlem si mohli dovolit opravdu jen ti nejbohatší, hody trvaly i několik dní. Příznaky- nezvladatelné přejídání nejméně dvakrát týdně a následné zvracení. Sebehodnocení je silně spjato s tělesným vzhledem. Dnes trpí bulimií 2-3% žen z toho 40% se vyléčí, 40% nemoc zmírní a 20 % nemoc nikdy nevyléčí. Dnešní bulimička utratí za jídlo denně až 2 000-, . Kupují nejčastěji zeleninu, čokoládu, šlehačku, bagety. Některé bulimička přiberou za půl hodiny až 3 kg. Doktoři se domnívají že našly lék na bulimii. Má jím být údajně lék Zofran, který tlumí nevolnost a používá se při Chemoterapii. V Americe byly na bulimičkách prováděny pokusy. Na jedné polovině z 18 bulimiček sledovali doktoři pokrok. Někteří lidé si myslí, že jde pouze o ekonomický tah.