Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pokud jste pro štěně byli autem, dělejte po cestě zastávky, doporučuji každou půlhodinu nebo po probuzení štěněte. Před cestou nedávejte štěněti najíst, někteří psi mají v autě problémy a zvrací.

Po příjezdu domů nechte štěně odpočinout, neseznamujte ho ještě se všemi členy domácnosti. Od chovatele jste možná dostali dečku, takže štěně dejte na ni, díky pachům minulého domova bude klidnější.

Krmte štěně třikrát až čtyřikrát denně, na pytli s granulemi je vždy napsáno, kolik toho má pes dostat. Štěňata jsou nenažraná, takže jim dávejte opravdu jen to, co mají dostat. Granule namáčejte do vody, pes musí ke granulím vypít hodně vody a normálně by jí tolik nevypil. Čím krmit se dozvíte v některém z dalších dílů.

Na noc si klidně vezměte pejska do postele, není to ale vždy nutné. Některá štěňata snáší změnu více než skvěle. Pokud nechcete, aby s vámi pes spal v posteli natrvalo, tak ho tam víckrát neberte. V dospělosti se to odnaučuje těžko.

Pokud jste se ale rozhodli, že psa v posteli chcete, uvažte velikost a váhu psa v dospělosti. Agresivnější plemena bych do postele nebrala, když nezvládnete jejich výchovu, tak se také může stát, že postel bude brát jako svoje teritorium a budete s tím mít velké problémy. Také zaleží na tom, na jakém místě pes v posteli spí, můj se naučil lehat doprostřed mezi mě a přítele a vůbec nepřekáží. Připravte se ale na to, že psovi budete muset večer po procházce umýt tlapy, pokud nechcete měnit povlečení obden. Názory lidí, že pes se tím, že spí v posteli zkazí, jsou mylné. Na povaze psa se nic nemění.

Pokud jste si štěně vzali už v šesti týdnech, upozorňuji vás, že s ním ještě nesmíte moc chodit ven. Stačí se vyvenčit a hned zpět. Navíc by bylo lepší, kdybyste venčili na místech, kde není moc psů. U štěněte ještě nezačala působit vakcína a je náchylnější k nemocem. Seznamujte ho pouze se psy, kteří jsou očkovaní a odčervení.

Chovatel vám řekne, kdy máte jít na další očkování, pokuste se to maximálně dodržet. Veterinář navíc štěně prohlédne. Nechci malovat čerta na zeď, ale může se stát, že štěně má vrozenou nějakou nemoc a zemře. Nechte provést pitvu, pokud jste ho kupovali s PP, máte nárok na vrácení peněz.

Se štěnětem byste na začátku měli by maximální možnou dobu. Venčete ho okamžitě po probuzení, ven ho doneste. Připravte se na to, že s ním budete muset chodit ven i v noci a to nejméně do jeho tří měsíců. S některými štěňaty ale budete muset chodit i následující dva měsíce. Pokud problémy přetrvávají po šestém měsíci, něco není v pořádku a běžte k zvěrolékaři.

Štěně ze začátku nepřetěžujte, na delší procházku s ním začněte chodit nejdříve v desátém týdnu. Do šesti měsíců byste ho měli nosit ze schodů.

Od tří měsíců je štěně aktivní, můžete s ním na delší procházky-ne túry. Ukažte mu všechno, co jen půjde, v této době pes všechno lépe přijímá a učí se novým věcem. Seznamte ho se všemi možnými zvířaty, naučte se s ním jezdit dopravními prostředky a výtahem. Choďte s ním i do města, ať pozná ruch aut. Opravdu se maximálně snažte, vyplatí se to.

Pokud už je štěně očkované a odčervené, nechte ho, ať si hodně hraje se psy. Nebraňte se tomu, když ho chce někdo pohladit, přece nechcete, aby vám z něj vyrostl neurotický jedinec.
Hodně si se štěnětem hrejte a cvičte ho. Není nic horšího než nevycvičený pes. Je to utrpení pro oba. Pro psa v tom, že chce běhat a pro pána, že musí držet vzpouzející se zvíře. Jak správně cvičit se dozvíte jindy.

Pokud bude pes žít venku, tak ho nenechávejte příliš doma, zvykl by si. I štěně můžete dát do kotce-doporučuji kolem tří měsíců, ne dříve.

Doma by měl mít pes svůj pelíšek, nedoporučuji proutěné košíky, štěně ho rozkouše